До проекту Закону України про внесення змін до Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»

Новий законопроект (№ 2365/П)

Проект Постанови про повернення на доопрацювання проекту Закону України
про внесення змін до Закону України "Про статус депутатів місцевих рад"
щодо врегулювання процедури формування депутатських груп і фракцій у
місцевих радах усіх рівнів

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

до проекту Закону України про внесення змін до Закону України

«Про статус депутатів місцевих рад»

(щодо врегулювання процедури формування

депутатських груп і фракцій у місцевих радах усіх рівнів)

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону України

Законопроект розроблено з метою законодавчого врегулювання процедури формування депутатських фракцій і груп у місцевих радах усіх рівнів; участі депутатів у роботі фракцій та груп; взаємовідносин між політичною партією та її представниками у місцевих радах, які створюють фракції депутатів у сільських, селищних, міських, районних у містах, районних, обласних радах.

Запропоновані зміни стосуються запровадження принципу рівності прав депутатів сільських, селищних, міських, районних в місті, районних і обласних рад на утворення депутатських фракцій на партійній основі.

Депутат місцевої ради як представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу, може бути обраний за мажоритарною системою відносної більшості в одномандатних виборчих округах або за виборчими списками кандидатів у депутати від місцевих організацій політичних партій у багатомандатному виборчому окрузі.

Наразі місцеві організації партій, які висунули кандидатів у депутати в одномандатному чи багатомандатному виборчих округах, або в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, не можуть впливати на своїх представників у місцевих радах навіть на рівні формування депутатських груп та фракцій. Не врегульовано також питання кількості фракцій, що можуть бути утворені від однієї політичної партії, чисельного складу фракції.

Формування у місцевій раді депутатської фракції на партійній основі депутатами, які були обрані внаслідок висування їх кандидатами у депутати відповідною місцевою організацією політичної партії, дасть можливість громадянам перевірити виконання політичними партіями та їх висуванцями своїх передвиборних обіцянок і передвиборчих програм партій.

2. Цілі та завдання прийняття проекту Закону України

Метою запропонованого проекту Закону є узгодження положень Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», які випливали з мажоритарної системи виборів депутатів сільських та селищних рад та пропорційної системи виборів депутатів інших місцевих рад, з чинним Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», який для виборів депутатів місцевих рад (крім сільських та селищних) запровадив пропорційно-мажоритарну (змішану) систему.

Це, передусім, законодавче забезпечення взаємозв’язку між політичною партією та її представниками, обраними до місцевих рад, шляхом формування депутатських фракцій на партійній основі, запровадження установчих зборів фракції, які й мають прийняти рішення про утворення такої депутатської фракції за попереднім погодженням з керівним органом відповідної місцевої організації політичної партії.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту Закону України

Проект пропонує внести такі зміни до Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» у частині формування депутатських груп та фракцій, а також визначення їх кількісного складу:

1. передбачити, що депутатські фракції у місцевих радах усіх рівнів формуються на партійній основі депутатами (членами політичної партії або позапартійними), які були висунуті кандидатами у депутати відповідною місцевою організацією політичної партії, в кількості не менше двох депутатів. При цьому назва фракції має містити назву відповідної політичної партії. Партія може мати лише одну фракцію у відповідній місцевій раді;
  2. для позафракційних депутатів передбачити можливість входження до депутатських груп, у назві яких не може міститися назва партії;
  3. кількісний склад депутатської групи у місцевих радах усіх рівнів не може бути менше трьох осіб;
  4. депутат місцевої ради може входити до складу лише однієї депутатської групи або фракції.

Крім того, проектом пропонується внести до Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» зміни у частині встановлення порядку формування депутатської фракції шляхом прийняття відповідного рішення на установчих зборах фракції за попереднім погодженням з керівним органом відповідної місцевої організації політичної партії. Керівний орган відповідної партійної організації, який попередньо погоджував утворення депутатської фракції у місцевій раді, може прийняти рішення про розпуск фракції або проведення перереєстрації її членів.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Запропоновані зміни не потребують внесення змін до інших законодавчих актів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту не потребує додаткових бюджетних витрат.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону України

Прийняття проекту Закону України дасть змогу на законодавчому рівні визначити форми взаємовідносин між політичними партіями та їх представниками у місцевих радах. Це допоможе визначити як рівень самостійності у місцевих радах депутатів, обраних за пропорційно - мажоритарною системою, так і надасть можливість політичним партіям безпосередньо реалізувати свій політичний потенціал у місцевих радах, реально впливати на вирішення ними проблем соціально-економічного розвитку відповідних територій.