Засідання Консультативної ради з питань місцевого самоврядування

26 січня у Верховній Раді України відбулося розширене засідання Консультативної ради з питань місцевого самоврядування, де обговорили стан і шляхи законодавчого і фінансового забезпечення децентралізації влади.

У заході взяли участь представники органів місцевого самоврядування всіх рівнів, голови профільних парламентських комітетів, члени Кабінету Міністрів, представники Адміністрації Президента України, члени української делегації Конгресу місцевих і регіональних рад Ради Європи, експерти з питань децентралізації та територіальної організації влади.

Голова Верховної Ради України Володимир Гройсман, звертаючись до учасників засідання, наголосив на необхідності якнайшвидшого реформування системи місцевого самоврядування та проведення децентралізації влади. "Багато хто говорить про те, що війна – не час для проведення реформ, а децентралізація влади послабить нашу країну. Я категорично з цим не погоджуюсь, оскільки якісна система управління, ініціатива на місцях, на рівні громад, районів і областей, ініціативи, які сьогодні приноситимуть успіх у розвиток нашої держави, мають бути реалізовані, а для цього потрібно змінити систему", - зазначив він.

Володимир Гройсман також сказав, що метою цієї зустрічі є напрацювання "плану дій спільної роботи, яка має привести до чітких зрозумілих реформ у сфері місцевого самоврядування". За його словами,"нинішню систему місцевого самоврядування потрібно змінити, змінити швидко, професійно і якісно".

Голова ВРУ заявив, що у жовтні цього року чергові місцеві вибори мають пройти на новій основі, і для цього "потрібно рухатися дуже інтенсивно, але виважено і чітко".

Володимир Гройсман презентував основні тези реформи системи врядування у державі.

«Ключова реформа – реформа місцевого самоврядування. Я переконаний, що якщо ми не створимо належну систему управління державою, де основою є місцеве самоврядування, навряд чи вдасться здійснити секторальні реформи – і економічні, і гуманітарні», - заявив Голова Верховної Ради. Ця реформа, сказав він, передбачає субсидіарність, повсюдність місцевого самоврядування, фінансову самодостатність громад, підвищення їхньої спроможності, а також відповідальності органів місцевого самоврядування перед громадою і державою.

На думку Голови Верховної Ради, план дій щодо реалізації реформи місцевого самоврядування має бути таким. За його словами, бюджет поточного року був фактично сформований на новій основі, зважаючи на внесення змін до Податкового і Бюджетного кодексів. Потребують реалізації, зазначив керівник Парламенту, пілотні проекти щодо співпраці та об’єднанню громад.

Навесні поточного року, сказав Володимир Гройсман, необхідно прийняти перший пакет законодавчих актів щодо основи місцевого самоврядування, у тому числі, остаточно ухвалити прийнятий у першому читанні законопроект про добровільне об’єднання територіальних громад. До осені, зазначив він, потрібно ухвалити та ввести в дію весь пакет законів щодо засад місцевого самоврядування. При цьому він наголосив на важливості підвищення інституційної спроможності громад.

«Ключова позиція - провести до осені конституційну реформу, принаймні у частині децентралізації влади», - зазначив Гройсман.

Володимир Борисович нагадав, що під час його роботи в Уряді у співпраці з представниками експертного середовища було напрацьовано План відновлення країни на 2015-2017 рр., який передбачає, у тому числі, і реформу системи врядування.

У першу чергу, сказав він, вона передбачає системні зміни на всіх рівнях державного управління і в усіх складових цієї системи, аби забезпечити«повноцінні рівні управління», «побудувати нову ефективну систему врядування, де основою є громада, район, область». Також Володимир Гройсман наголосив на важливості забезпечення якісного кадрового наповнення системи органів управління і впровадження нових, європейських стандартів їхньої роботи.

Голова Верховної Ради підкреслив важливість здійснення реформи регіональної політики, системи адміністративних послуг, державної служби, а також запровадження електронного врядування. На переконання Володимира Гройсмана, це дозволить забезпечити нову якість послуг та ефективно розв’язувати проблеми громадян; можливість громади безпосередньо впливати на усі рішення, у тому числі, фінансові; «клієнтоорієнтованість» влади; активізувати економічне життя у регіонах та забезпечити їхній динамічний і збалансований розвиток.

Підсумовуючи, спікер парламенту запропонував обговорити питання щодо змін до Податкового і Бюджетного кодексів, законопроекти, які потрібно прийняти, аби забезпечити зміцнення позицій місцевого самоврядування, а також спільно сформувати план законодавчої роботи у частині децентралізації.

Учасники засідання наголошували на доцільності Верховній Раді невідкладно розглянути проекти законів про засади державної регіональної політики та про добровільне об'єднання територіальних громад, а також прискорити підготовку нової редакції Закону "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".

Консультативна рада з питань місцевого самоврядування прийняла рішення рекомендувати Голові Верховної Ради України звернутися до Президента України та Верховної Ради України з пропозицією невідкладно розпочати підготовку відповідного законопроекту про внесення змін до Конституції України, забезпечивши при цьому прозорість конституційного процесу та участь у ньому органів місцевого самоврядування.

За матеріалами офіційного веб-порталу Верховної Ради України