Тваринництво – пріоритетна галузь аграріїв Кунева

Особливістю Ізяславського району є те, що поряд з малорозвиненою промисловістю досить інтенсивно розвивається сільське господарство. На сьогоднішній день угіддя Ізяславщини успішно обробляють близько 20 сільгосптовариств, декілька десятків фермерів, а життя кожного селянина тісно пов’язане з працею на землі. Від розвитку аграрного сектора повністю залежить життєдіяльність нашого краю. Переважна більшість грунтів за своєю структурою дозволяє багатьом господарникам отримувати гарні врожаї. Але, на жаль, такими природними благами можуть користуватися не всі.

Незважаючи на непридатність земельних угідь до ведення сільського господарства, з року в рік, нарощуючи показники в роботі, в так званій Поліській зоні, успішно функціонує у с.Кунів ТОВ «Кунівське» на чолі з незмінним та досвідченим керівником Анатолієм Максимовичем Матвійчуком. Більше 40 років життя Анатолій Максимович віддав сільському господарству, з яких 33 роки працює директором даного товариства. І, мабуть, саме завдячуючи його вмілому керівництву, цілеспрямованості та наполегливості ТОВ «Кунівське» витримало всі кризові явища, які відбувались у дев’яностих роках минулого століття, і успішно розвивається сьогодні. Про його активну життєву позицію свідчить і той факт, що впродовж шести скликань він обирається громадою депутатом районної ради. Наразі він є головою постійної комісії з питань агропромислового комплексу, землекористування та соціального розвитку села.

На підприємстві наразі трудиться більше 70 працівників. В обробітку даного господарства знаходиться 680 га піщаних орних земель, на яких з агротехнічної точки зору неможливо одержувати гарні врожаї. Враховуючи низьку якість грунтів, тут відсутні інвестори, які б забажали вкласти власні кошти у розвиток господарства. Тому й до сьогодні керівним органом ТОВ «Кунівське» лишились люди, зокрема засновники, яких 10 чоловік, і товариство за своєю структурою більш схоже до колгоспу радянських часів. Цього року основна культура – жито, тут вродила по 15 ц з кожного гектара. Це майже максимальна продуктивність цих земель. Ще сіють кунівські аграрії озиму пшеницю, овес, кукурудзу на силос. Інші культури просто не пристосовані до вирощування в даних умовах. Тому маючи таку низьку продуктивність рослинництва, для господарства вже давно пріоритетним є розвиток тваринництва, зокрема утримання великої рогатої худоби. Щороку, незважаючи на труднощі та перепони, низькі закупівельні ціни на молоко, тут поступово збільшується поголів’я ВРХ, зокрема дійного стада. На даний час на фермах товариства утримується більше 680 голів худоби, з яких 342 корови. Середній надій на одну фуражну корову за попередніми даними в 2013 році становитиме більше 4200 кг молока, що буде більше в порівнянні з минулим роком на 31%. Домогтися таких позитивних зрушень вдається завдяки збалансованому раціону харчування тварин та вмілому догляду.

Про професіоналізм і далекоглядність колективу та керівництва підприємства говорить й те, що у вересні місяці на тваринницькій фермі в Куневі було встановлено молокопровід. Все необхідне устаткування вдалось закупити завдяки дотації з державного бюджету, яка надійшла на підприємство у сумі 282 тис.грн. Завдяки даній лінії, перш за все, значно зменшилось фізичне навантаження на працівників ферми, які зараз при доїнні корів лише спостерігають за роботою устаткування. А раніше молоко від кожної корови в бідонах переносилось вручну. Також зросла закупівельна ціна молока. Ще нещодавно переробники закуповували молоко підприємства за ціною другого гатунку, а відтепер, завдячуючи роботі молокопроводу, розрахунки проводяться як за перший ґатунок. Таким чином 1 літр кунівського молока відтепер коштує 4,40 грн.

Як говорить Анатолій Матвійчук, інноваційні методи роботи будуть впроваджуватись й надалі. У планах керівника найближчим часом встановити подібний молокопровід й на фермі у с.Кам’янка, що дасть змогу реалізовувати молоко за ціною вищого ґатунку, закупити новий кормозмішувач-кормороздавач та трактор для навантаження кормів. Крім того, в перспективі на наступний рік планується збільшити кількість поголів’я дійного стада на 80 голів та домогтися за рахунок цього ще вищих надоїв.

Саме завдячуючи тваринництву на даний час підприємство успішно розвивається, в повному обсязі виплачує заробітну плату працівникам, а її за 9 місяців поточного року разом з податками виплачено на суму понад мільйон гривень. Також вчасно розраховується з селянами за оренду паїв, надає послуги з косіння трави, оранки городів, реалізовує населенню молодняк ВРХ, тісно співпрацює з територіальною громадою у питаннях соціально-економічного розвитку населених пунктів Кунівської сільської ради.

За словами керівника, всі здобутки, які є на сьогодні в господарстві, це виключно заслуга кожного механізатора, кожної доярки, кожного доглядача тварин, яким він завдячує за нелегку щоденну працю. Серед кращих називає працівників керівної ланки Валентину Рижик, Ганну Рибак, Андрія Андрієвського, Людмилу Ліщук. В тваринництві високих показників домоглися Оксана Федіковська, Зінаїда Антипова, Марія Семенюк, Світлана Дем’янчук, Володимир Коваль. В числі кращих водіїв та механізаторів Віктор Скрипковський, Микола Тарасюк, Микола Гудовсик, Віктор Цвях. А також Анатолій Матвійчук в переддень професійного свята – Дня працівників сільського господарства, вітає всіх аграріїв Ізяславщини. Від щирого серця бажає сільським трударям міцного здоров’я, нових здобутків та щедрої ниви.

Розвитку та процвітання всім, хто працює на ланах та фермах, бажаємо і ми, та сподіваємось, що з кожним роком Ізяславщина в даному секторі економіки домагатиметься все кращих результатів.