Огляд-конкурс «Стелися, барвінку!»

З метою відродження та пізнання пласту дохристиянської та християнської культури, збереження і популяризації фольклорно-етнографічної спадщини Поділля – традицій, обрядів і звичаїв, залучення молоді до пошукової та збирацької роботи, з ініціативи Хмельницького обласного науково-методичного центру культури і мистецтва, проходить обласний огляд-конкурс народних звичаїв та обрядів «Стелися, барвінку!». Учасники творчих колективів мають змогу відтворити фрагменти (а то й цілі обряди, дійства) календарно-обрядових, сімейно-побутових, родинно-трудових та інших свят.

Завершився І відбірковий етап конкурсу, який проходив з 3 квітня по 10 травня у селах та містах Хмельниччини, і тепер кращі з кращих беруть участь у ІІ зональному турі огляду-конкурсу, який проводиться з 28 травня по 29 серпня 2013 року в 9 районах області. Обрядові дійства вже показали фольклористи м.Славути, Славутського, Полонського, Ізяславського районів, всього 8 фольклорних та фольклорно-етнографічних колективів. Зокрема 4 червня в Ізяславському районному будинку культури презентували членам журі та глядачам свою майстерність та глибинні знання традицій аматорський народний ансамбль народної пісні «Джерело» Новоселицького сільського будинку культури Полонського району з обрядом «Випікання короваю»; творчий колектив Понінківського будинку культури Полонського району з рідкісним обрядом «Коління кабана»; фольклорний колектив Варварівського сільського клубу Полонського району – з обрядом «Варварівські годенки»; фольклорний колектив Більчинського сільського клубу Ізяславського району (керівник – Надія Мочульська) – з цікавим обрядом «Випікання короваю».

Вокальний фольклорний колектив «Надвечір’я» сільського клубу Більчина давно відомий на теренах району і далеко за його межами. Заснований він був у 2000 році. Чому така назва? – запитаєте ви. А дуже просто, коли сходить на небі зірка, і вся домашня робота перероблена, тоді й линуть пісні чудових сільських жіночок. Пісня… Немає жодної родини у селі, яка б не співала. Але бути скарбничкою пісень може не кожен. Віра Андріївна Янкова, або бабушка Вєра, як ласкаво її кличуть, скарбничка пісень колективу. Вона ж навчила і обряду випікання короваю, який був представлений на конкурсі і отримав схвальний відгук прискіпливого журі. А ще в складі ансамблю співають Олена Кирилівна Іванова, Ольга Людвигівна Довбиш, Марія Іванівна Слободенюк, Галина Юхимівна Герасимович. Керівник колективу - Надія Степанівна Мочульська, яка, працювавши на посаді бібліотекаря, змогла згуртувати жінок, різних за характером та світоглядом, але з єдиним бажанням - співати. Фольклорний колектив неодноразово нагороджений грамотами, у тому числі Управління культури обласної державної адміністрації. Він разом з чудовим фольклорним вокальним тріо Поліського сільського клубу - добре відомі на обласному рівні.
Ще декілька років тому у студії звукозапису районного будинку культури був записаний диск з піснями «більчинських бабусь», як ласкаво ми їх називаємо. З того часу він поширився всією країною і, навіть, полетів до Америки – так захоплено сприймають слухачі справжню старовинну пісню і чудову майстерність виконавиць. Завдяки умілому поєднанню голосів народного плану з підголосками у їхньому виконанні a cappella звучить справді захопливо. Наші бабусі вміють передати ниточку краси сонячних мелодій, а ще їхньому вмілому виконанню притаманні задушевність і колорит. Саме цим покорили журі конкурсу учасниці з Більчина. А журі було представлено спеціалістами найвищого рівня з Хмельницького обласного науково – методичного центру культури і мистецтва.

Результат ІІ етапу огляду-конкурсу та імена фіналістів будуть оприлюднені після того, як пройдуть всі зональні огляди. Але вже зараз за відгуками журі маємо право стверджувати, що варто більчинським бабусям ладнуватися на осінь у Хмельницький виступати в фіналі огляду-конкурсу серед найкращих в області.
Високе журі подякувало Ізяславському районному будинку культури за організацію заходу обласного рівня, зокрема було відмічено вбрання сцени – справжня українська хатина з піччю, лавами, прикрашена вишитими рушниками та скатертинами. На випадок, якби якийсь колектив привіз Купальський обряд, облаштування сцени могло бути швидко змінено на куточок української природи.

Ми ж, в свою чергу, хочемо  подякувати завідуючій Більчинським сільським клубом Мартинюк Галині Іванівні за її активну творчу роботу і побажати щастя та здоров’я на довгі літа. Районний будинок культури висловлює подяку ТОВ Компанії «Укрелітагро» за організацію перевезення учасниць конкурсу, завдяки чому ця подія для них стала не проблемою, а приємною нагодою на людей подивитись і себе показати – а це чи не найголовніше, задля чого існує сільська, районна культура.

А попереду в Ізяславського будинку культури ще декілька важливих заходів – це і підтвердження звання «Народного» Народним аматорським ансамблем української пісні «Терниця», і зональний етап обласних конкурсів: «Кращий за професією» серед працівників сільських закладів культури «Живе в душі мистецтва таїна», любительських об’єднань та клубів за інтересами «Світ твоїх захоплень», рок-гуртів та джаз-бендів, конкурс на кращий районний (міський) будинок культури. Тож докладаємо всіх зусиль, щоб і надалі підтримувати досить високу репутацію, яку має в області галузь культури Ізяславського району.

І.Жерновая,
провідний методист Ізяславського РБК