Новий законопроект розширює повноваження місцевого самоврядування щодо управління земельними ресурсами

31 березня за №4355 у Верховній Раді зареєстровано Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування з управління земельними ресурсами та посилення державного контролю за використанням і охороною земель.

Мета законопроекту:

підтримка добровільного об’єднання територіальних громад для формування спроможних органів місцевого самоврядування до виконання наданих ним повноважень,

оптимізація правового регулювання у сфері здійснення державного контролю за використанням та охороною земель.

Проект Закону пропонує:

1. Встановити, що землі державної власності за межами населених пунктів, передаються у власність територіальних громад, які об’єднались відповідно до закону, та визначити порядок такої передачі;

2. Передати сільським, селищним, міським радам повноваження з розпорядження землями державної власності за межами населених пунктів в якості делегованих повноважень (крім земель оборони, земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення на об’єктах природно-заповідного фонду загальнодержавного значення та інших, які мають важливе значення для держави).

3. Надати повноваження із здійснення державного контролю за використанням та охороною земель:

- центральному органу, який реалізує державну політику у сфері земельних відносин,

- виконавчим органам сільських, селищних, міських рад (у частині контролю за виконанням вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням; дотримання строків своєчасного повернення тимчасово зайнятих земельних ділянок та обов'язкового виконання заходів щодо приведення їх у стан, придатний для використання за призначенням; вжиття відповідно до закону заходів щодо повернення самовільно зайнятих земельних ділянок їх власникам або користувачам).

Встановити, що повноважень із здійснення державного контролю за використанням та охороною земель виконавчі органи місцевого самоврядування набувають у разі прийняття відповідною радою рішення про їх здійснення.

Встановити, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює нагляд за здійсненням виконавчими органами місцевого самоврядування державного контролю за використанням та охороною земель.

4. Надати органам місцевого самоврядування повноваження щодо зміни цільового призначення земельних ділянок приватної власності.

5. Визначити порядок встановлення (відновлення) меж територіальних громад при виникненні невизначеності або спору з приводу таких меж.

Слід зазначити, що проект є компромісний і враховує як позицію АМУ щодо захисту інтересів місцевого самоврядування, зокрема об’єднаних територіальних громад, так і позицію Держгеокадастру щодо забезпечення державного контролю за використанням та охороною земель.

У підготовці законопроекту брали участь експерти Проекту ПУЛЬС.

За матеріалами сайту http://oblrada.km.ua/