На часі – впровадження заходів з енергоефективності

З 2008 року на території нашого району успішно триває співпраця територіальних громад з Європейським Союзом в рамках дії Проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду». За останніх шість років початковий скептицизм сільських мешканців змінився на бажання спільно працювати заради досягнення поставленої мети. Таким чином впродовж цього незначного проміжку часу громадські організації – учасники Проекту впровадили чимало заходів з енергозбереження та енергоефективності, водопостачання та водовідведення тощо.
На території с.Сахнівці територіальна громада, яка об’єдналась в громадську організацію «Сахновецький добробут» вже вдруге брала участь у Проекті «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду». Під час його першої фази сахнівчани успішно реалізували мікропроект з прокладання та підведення системи централізованого водопостачання вулицями села, що дало змогу забезпечити питною водою сотні домогосподарств. А коли випала нагода взяти участь у другій фазі Проекту, то мешканці села, не вагаючись, задумали брати у ньому участь. Здобувши перемогу у конкурсі з відбору мікропроектів ще восени минулого року, вони взялись активно його реалізовувати. Адже отримали гарну нагоду, аби вдосконалити систему опалення Сахновецької ЗОШ І-ІІІ ст. шляхом реконструкції системи опалення та встановлення 2 піролізних котлів.
Впродовж багатьох років колектив школи, а головне діти, під час зимових морозів відчували себе в приміщенні школи, м’яко кажучи, некомфортно. У зимову пору, навіть при незначних морозах, будівля школи прогрівалась лише до +6 - +10 градусів. Всьому виною була недолуга система опалення з використанням котлів, які працювали на вугіллі. Мало того, що коефіцієнт корисної дії їх досить низький, та ще й з економічної точки зору опалювати будівлю школи площею 2000 кв.м було досить невигідно. Для забезпечення хоча б якогось тепла, на добу в котельні необхідно було спалювати до 1 т вугілля, вартість якого щороку зростала, і вже на даний час становить близько тисячі гривень. Умови праці працівників котельні були теж не найкращими – постійна кіптява й дим, а також досить велике фізичне навантаження.
Проаналізувавши всі показники та враховуючи економічну доцільність, з метою впровадження заходів з енергоефективності, які при подорожчанні енергоносіїв зараз досить актуальні на теренах усієї держави, місцевою громадою спільно з колективом школи, сільською радою та при підтримці відділу освіти та районного керівництва, було прийнято рішення докласти всіх зусиль для виправлення ситуації.
Як говорить Сахновецький сільський голова Анатолій Данюк, для того, щоб взяти участь у конкурсі мікропроектів, довелось реалізувати ще ряд підготовчих заходів з енергозбереження. Адже це було основною вимогою щодо реалізації проекту з енергоефективності. Зокрема, в минулому році за рахунок сільського бюджету було виготовлено енергетичний паспорт, кошторисну документацію на реконструкцію системи опалення, встановлено більше 50 металопластикових вікон, роботи з монтажу яких здійснено за кошти громадської організації «Сахновецький добробут». На ці потреби було витрачено 110 тис.грн з сільського бюджету та 8,8 тис.грн коштів громадської організації.  Крім того, усі вікна у спортзалі були замінені за рахунок місцевого ТОВ «Агрос-Віста». «Всі підготовчі заходи та безпосередньо виконання робіт координували та виконували спільно з керівником «Сахновецького добробуту» Леонідом Мартинюком та директором школи Віктором Яцковим. Але, мабуть, найбільше довелось попрацювати директору школи та його колективу», - каже сільський голова. За його словами, щоб досягти максимального результату з енергоефективності, необхідно ще провести заміну частини вікон та виконати роботи з утеплення даху та стін. На виконання цих робіт вже розроблена й проектно-кошторисна документація.
Аби дізнатися про переваги інноваційної системи опалення, напередодні, з настанням перших морозів, даний освітній заклад відвідали голова районної ради Михайло Борисюк та начальник відділу освіти, молоді та спорту Наталія Кирилюк. Увійшовши у будівлю, вони були приємно вражені – в школі дійсно відчувалось тепло. В коридорах термометр фіксував +17, а в класних кімнатах - +18 - + 19 градусів. Всі діти та викладачі на запитання, чи відчувається різниця в температурному режимі порівняно з минулим роком, давали ствердну відповідь - так. Під час перебування в закладі керівники відвідали також котельну та ознайомились з роботою нового обладнання. Супроводжуючи гостей, директор школи Віктор Яцков розповідав про переваги інноваційної системи опалення: «Минулого року на добу в котельні школи спалювали близько тонни вугілля, а тепла взагалі не було. При такій кількості використаного вугілля, а це був встановлений ліміт, можна було хіба що прогріти воду в системі, аби не допустити її замерзання. А зараз при зовнішній температурі –5 градусів, для того, щоб забезпечити нормальний температурний режим, необхідно спалити лише 1,5 скл.м дров. Якщо порівнювати вартість вугілля (майже 1,0 тис.грн) і дров твердих порід, які ми закуповуємо в місцевого комунального підприємства (130 грн/скл.м), то економія очевидна. Таким чином, всі затрачені кошти, затрачені на реалізацію мікропроекту, вдасться повернути за 5-6 років. Але, навіть, це не головне. Головне, що діти більше не будуть мерзнути».
Слід зазначити, що на реалізацію проекту з енергоефективності у Сахновецькій ЗОШ були отримані кошти ЄС/ПРООН в сумі 164400 грн. Також, за умовою Проекту, з районного бюджету профінансовано 53994 грн, з сільського бюджету – 27000 грн, кошти громади – 13200 грн. Таким чином спільними зусиллями та завдяки співпраці з міжнародною організацією вдалось здійснити таку добру і важливу справу. Сподіваємось, що це стане черговим гарним прикладом для тих сільських громад, які з тих чи інших причин не беруть участі у Проекті «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду». Зараз якісні зміни можуть бути лише в тих громадах, де є єдність та ініціативність.