Фонд соціального страхування наголошує

Проводячи моніторинг стану охорони праці на підприємствах під час розслідування нещасних випадків на виробництві можна констатувати, що на підприємствах,  де не створено служби охорони праці, у більшості випадків ніхто не займається навчанням та перевіркою знань з питань охорони праці, проведенням інструктажів, або це зводиться до формального збирання підписів.

Посадові особи, діяльність яких пов'язана з організацією безпечного ведення робіт, не проходять встановленого законодавством навчання та перевірки знань з питань охорони праці, і, як наслідок такої безтурботності - нещасний випадок, професійне захворювання. Мораторій на проведення перевірок Фондом стану профілактичної роботи та охорони праці на підприємствах протягом попередніх двох років також дещо розхолодив страхувальників приділяти охороні праці першочергову увагу.

Однією із проблем охорони праці сьогодення – це відсутність інженерів з охорони праці, особливо на сільгосппідприємствах, що здебільшого мотивується фінансовою неспроможністю їх утримання. Такі роботодавці не знають, чи не хочуть знати про працівників, котрі б вели ділянку роботи з охорони праці. Дехто з них вважає, що користі від них мало. Та коли трапляється нещасний випадок, звинувачення завжди лягають на плечі постраждалого працівника. На запитання: «Хто навчив працівника безпечним методам роботи?» – відповіді, як правило, немає.  А коли непоправне вже сталося, керівники, співчувають потерпілим, надають матеріальну допомогу, щиро шкодують про те, що трапилось, нарікають на трагічний збіг обставин, безпечність і безтурботність самих потерпілих. Але в багатьох ситуаціях такі випадки можна було б попередити.

Виникають і інші ситуації, коли на підприємстві і ефективно діє служба охорони праці, і відпрацьовано та затверджено Положення, інструкції з ОП, вчасно проводяться інструктажі, навчання і т.д., але на жаль, захистити працівника від його власної недисциплінованості, недбалості, безвідповідальності такі заходи не в змозі. Адже те, що працівник повинен робити, можна вмістити на декількох сторінках, а про те, що йому робити забороняється, можна написати багатотомну енциклопедію. Для попередження нещасних випадків на виробництві, роботодавцям необхідно не тільки створювати умови праці відповідно до вимог нормативних актів, а й не допускати порушень технологічного процесу та здійснювати суворий контроль за виконанням виробничої дисципліни та правил безпеки. Необхідно проводити відповідну роботу для виховання у працюючих психології безпечної праці, щоб вони оцінювали кожний крок і кожну дію з точки зору її безпечного виконання. Якщо сам працівник буде усвідомлювати, що нехтування власною безпекою будь-якої миті може обернутися каліцтвом, або смертю, тоді й нещасних випадків на виробництві буде менше.

Керівники підприємств зобов‘язані завжди пам'ятати, що вони, згідно із діючим законодавством, несуть особисту відповідальність за забезпечення безпечних і нешкідливих умов праці на виробництві.

Важливим та ефективним напрямком роботи у профілактиці виробничого травматизму є опрацювання, впровадження та вдосконалення системи управління охороною праці на підприємстві спільно з спеціалістами Фонду соціального страхування. Тому представники Фонду приймають  участь у нарадах, «круглих столах», у роботі комісій з перевірки знань з питань охорони праці працівників, проводять інформаційно-роз’яснювальну роботу з питань профілактики виробничого травматизму на підприємствах.  Це дає можливість покращити знання працівників з питань охорони праці, вкотре наголосити на необхідності дотримання нормативних вимог з охорони праці і хоч таким чином зменшити кількість нещасних випадків, які стались з організаційних причин.

Безумовно повністю уникнути ризиків у трудовому процесі неможливо, але зменшення їхнього впливу за рахунок профілактичних заходів є реальним. Адже збереження здоров’я навіть одного працівника варте всіх витрачених зусиль.

Не варто чекати на спілкування лише під час розслідування нещасного випадку, а краще працювати на випередження.  Шепетівське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхуванняф України  готове до співпраці зі всіма суб’єктами господарської діяльності з вищевикладеної проблеми. Наша адреса:  вул. Островського, 6, м.Шепетівка, 30400, тел./факс (03840) 5-41-57.

Підприємства, які розташовані  на території Ізяславського району мають змогу звертатись за консультаціями та роз’ясненнями до представництва віділення Фонду за адресою: вул.Шевченка, 10 В, м.Ізяслав 30300, тел./факс (03852) 4-28-91