До 1025-річчя Хрещення Київської Русі

28 липня цього року відзначається 1025 років Хрещення Київської Русі, що стало  поворотним моментом в становленні держави; дозволило їй включитися на рівних у політичний і культурний європейський процес та презентувати себе іншим країнам як цивілізовану державу.

Ця дата має велике значення для всіх народів історичної Русі, дозволяє людям відчути подих історії, духовну спорідненість, знайти свій шлях у майбутнє. Саме завдяки Хрещенню Русі і була сформована наша цивілізація. Вірність її духовним основам - запорука подальшого всебічного духовного і культурного розвитку наших народів.

Християнство є однією з найпоширеніших релігій світу. Це — друга за часом виникнення (після буддизму) світова релігія, яка охоплює три головні напрями — православ’я, католицизм, протестантизм. Згідно з християнським вченням засновником його є Ісус Христос — Син Божий, який з волі Бога-Отця зійшов на землю, отримав людську природу через народження Дівою Марією, дав людям заповіді Нового Завіту, прийняв страждальницьку смерть, воскрес і вознісся на небо.

Історична пам’ятка  «Повість минулих літ» містить апокрифічний сюжет , за яким апостол Андрій Первозваний благословив гори, на яких був заснований Київ, а на місці, де тепер Андріївський собор, поставив хрест.

Першою відомою спробою офіційної християнізації вважається «Аскольдове хрещення»: у 860 р. Аскольд, перший з київських князів,   прийняв нову віру. В 955 р. відбулося хрещення київської княгині Ольги, також із зовнішньополітичних розрахунків на зміцнення    династійних контактів з Візантією. Тоді ж з’явилися перші християнські храми в Києві.       З 988 р., за князя Володимира, почався найпотужніший етап державної християнізації («хрещення») Русі. Хрещення киян, за літописом, відбувалося 988 р. в Києві на р. Почайні, притоці Дніпра. За рішенням Великого князя київського Володимира Червоне Сонечко християнство стало державною релігією Київської Русі. Відтоді почалося хрещення людей в інших містах і селах Русі.

Християнство як державна релігія Київської Русі остаточно було закріплене силою державної влади у 988 ̶ 991 рр., але населення ще довго наверталося до нової віри.

Прийняття християнства як офіційної релігії наприкінці І тис. принесло Київській Русі неабиякі зовнішньополітичні здобутки. Вона прилучалася до кола цивілізованих держав, позбавлялася статусу «варварської» країни. Хрещення сприяло об’єднанню Русі в єдину феодальну державу, дало поштовх розвиткові економіки, освіти, духовності й культури, розвитоку  живопису, іконопису, кам’яної  та дерев’яної архітектури, церковної та світської літератури, системи освіти. Християнство на Русі мало особливу підтримку держави. Русь зрівнялася з монотеїстичними державами в цивілізованому світі, зріс її міжнародний авторитет.

На українських землях християнство утверджувалося протягом багатьох століть.

Від Жовтневої революції до 90-х років ХХ ст. боротьба з релігією була державною ідеологією. Цілі Церкви переслідувалися, їх заганяли у підпілля і повністю знищували.  І лише із здобуттям незалежності України, наша держава отримала свободу віросповідання.

Відзначення 1025-річчя запровадження християнства в Київській Русі має стати святом торжества європейської ідентичності України. «Відзначати 1025-літній ювілей запровадження християнства як державної релігії України-Русі мусимо не лише як свято християн, але і як свято торжества Української державності, її європейської ідентичності, духовного і культурного злету, як запоруку успішної демократичної модернізації українського суспільства», - підкреслив Президент України Віктор Янукович.

З нагоди цієї знаменної події 24 липня в Ізяславському районі відбулися урочисті заходи, які розпочали відзначати молебнем в соборі  Різдва Христового. Його у співслужінні з духовенством району здійснив благочинний церков Ізяславського округу Шепетівської єпархії  Української Православної Церкви митрофорний протоієрей о.Федір Пилипчук. У святковому богослужінні також взяли участь голова  районної державної адміністрації Віктор Розумний, голова районної ради Михайло Борисюк.
 Далі спільною хресною ходою духовенство, керівники району, жителі міста рушили до районного Будинку творчості дітей та юнацтва  «Веселка». У вестибюлі закладу  учасники святкового заходу змогли переглянути 2 виставки, присвячені 1025-річчю хрещення Київської  Русі - інформаційних матеріалів та книг, яку підготували працівники центральної районної бібліотеки, та виставку експонатів з фондів  районного історико-краєзнавчого музею.
       З вітальним словом до учасників районного урочистого зібрання звернувся голова районної державної адміністрації Віктор Розумний, голова районної ради Михайло Борисюк, який наголосив, що в єдності віри і добрих справ, спираючись на наукові досягнення, кращі духовно-культурні традиції, можна подолати людську недосконалість. Кожен християнин,  представник політичних і ділових еліт, громадських організацій   повинен вживати щоденні  зусилля для збереження нашої цивілізаційної ідентичності, відстоювання вічних цінностей: Віри, Надії та Любові.
    Про історію зародження християнства розповів голова районної організації Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім.Т.Шевченка   Леонід Грозян.
     Вітали з цією знаковою подією присутніх у залі благочинний храмів Ізяславського округу Шепетівської єпархії УПЦ митрофорний протоієрей о.Федір Пилипчук, благочинний храмів Ізяславського округу Хмельницької єпархії УПЦ КП митрофорний протоієрей о.Володимир Ковальчук, настоятель костелу святого Йосифа о.Едуард Пюро.
     Відповідно до святкової програми, далі були виступи хорових колективів з Ізяслава, Поліського, Сахновець, Клубівки, які виконали духовні піснеспіви.