Бюджетна децентралізація: що вона дає

"Бюджетна децентралізація дозволяє регіонам не лише самостійно збирати податки, а й передбачає відповідальність за їх використання" - на цьому наголосив Прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк 13 січня, під час селекторної наради з питань бюджетної децентралізації та затвердження місцевих бюджетів. Від Хмельниччини у нараді взяли участь голова обласної ради Іван Гончар та перший заступник голови облдержадміністрації Олександр Симчишин.

«Завдяки економічній децентралізації місцеві бюджети отримали загалом з урахуванням трансфертів до 40 мільярдів гривень, і виключно від роботи місцевої влади залежить ефективність адміністрування і використання отриманих податків», - наголосив Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк під час селекторної наради.

Він нагадав, що бюджетна децентралізація передбачає можливість для регіонів самостійно встановлювати ставки податків і збирати податки. Водночас, зазначив він, децентралізація «передбачає відповідальність за те, щоб звітуватися громадянам України, куди пішли гроші, які люди заплатили до відповідних бюджетів».

Глава Уряду також нагадав, що Кабінет Міністрів пропонував зменшити кількість податків з 22 до 9: «Парламент погодився скоротити не до 9, а до 11. Таким чином, ми вдвічі скоротили загальну кількість податків в країні».

Він також нагадав представникам регіонів, керівникам підрозділів центральних органів виконавчої влади на місцях та представникам контролюючих установ, що Урядом на два роки введена заборона на проведення перевірок для суб'єктів малого і середнього бізнесу:«Категорично попереджую відповідні контролюючі органи про відповідальність за порушення заборони».

Окрім того, за словами Глави Уряду, всі суб'єкти підприємницької діяльності в Україні на півроку звільнені від перевірок, крім тих, які здійснюються Державною фіскальною службою і Державною фінансовою інспекцією.

Для підтримки малого і середнього підприємництва Уряд вдвічі зменшив ставку податку для суб'єктів малого і середнього бізнесу. Арсеній Яценюк наголосив, що, зокрема, не оподатковуються податком на нерухомість малі архітектурні форми, ринки: «Прошу всіх слідкувати за виконанням закону», - звернувся він до керівників областей.

Арсеній Яценюк також зазначив, що до місцевих бюджетів будуть нараховуватися податок на нерухомість та збір із продажу підакцизних товарів, і місцева влада отримала можливість встановлювати ставки за цими податками.

Він нагадав, що за законом не оподатковуються квартири площею до 60 квадратних метрів та приватні будинки до 120 квадратних метрів: «Місцева влада не має права встановлювати таке оподаткування».

Уряд встановив граничну межу ставки податку на нерухомість - не вище ніж 24 гривні за метр квадратний на рік: «А скільки ви будете ставити – це ваша відповідальність і ваша можливість зібрати кошти, так, як це передбачено законом, і показати громаді, що конкретний заплачений податок витрачений на реконструкцію школи, добудову лікарні чи ремонт вулиці. Тільки таким чином можна переконати людей, що в країні дійсно пройшла бюджетна децентралізація і дійсно є сенс заплатити податок і вимагати від влади відповідальності і звіту за відповідний податок», - звернувся Арсеній Яценюк до керівників регіонів.

За матеріалами сайту http://oblrada.km.ua